prof. nadzw. dr hab. Beata Surmacz
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieDr hab. Profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych UMCS. Zainteresowania badawcze: polityka wschodnia Polski, w szczególności stosunki polsko-ukraińskie; współczesna dyplomacja. Autorka licznych publikacji, w tym: Współczesne stosunki polsko-ukraińskie. Politologiczna analiza traktatu o dobrym sąsiedztwie, Lublin 2002, oraz Ewolucja współczesnej dyplomacji. Aktorzy – struktury – funkcje, Lublin 2015.
prof. nadzw. dr hab. Małgorzata Ganczar
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Przewodnicząca Rady Programowej Kongresuprof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w KielcachWiceprzewodniczący Rady Instytutu – doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1999 roku uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora w zakresie historii, a w 2009 otrzymał w Instytucie Studiów Politycznych PAN stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce. Od 2010 r. profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Filii w Piotrkowie Trybunalskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Obecnie profesor Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK w Kielcach. Autor artykułów historycznych poświęconych tematyce węgierskiej.
Prof. dr hab. ALEKSANDER ARISTOVNIK
Uniwersytet w LublanieProfesor ekonomii i zarządzania w administracji na Wydziale Administracji Publicznej oraz profesor ekonomii w Szkole Ekonomii i Biznesu (Uniwersytet w Lublanie). Specjalizacja: ekonomia sektora publicznego, zarządzanie sektorem publicznym, makroekonomia i ekonomia integracji europejskiej.
prof. nadzw. dr hab. Przemysław Czarnek
Poseł na Sejm RPProfesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Autor kilkudziesięciu monografii i artykułów naukowych. W latach 2015-2019 Wojewoda Lubelski. Zaangażowany we wdrażanie reformy strukturalnej szkół i placówek na terenie województwa, aktywnie uczestniczył w debacie nad kształtem reformy edukacji. W 2019 roku uzyskał mandat Posła na Sejm RP IX kadencji. Jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W latach 2020-2023 Minister Edukacji i Nauki.
dr Robert Derewenda
Dyrektor IPN LublinDoktor nauk humanistycznych w zakresie historii, radny Rady Miasta Lublin w VIII kadencji, od 2022 roku Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Od początku kariery naukowej związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, na którym obecnie prowadzi zajęcia z archiwistyki oraz dydaktyki historii. Jest ponadto członkiem Zespołów Ministerstwa Edukacji i Nauki odpowiedzianych za podstawy programowe historii i wiedzy o społeczeństwie. Aktywnie popularyzuje historię poprzez uczestnictwo w programach telewizyjnych oraz wydarzeniach poświęconych młodzieży.
prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Feret
Uniwersytet RzeszowskiProrektor Kolegium ds. Nauk Społecznych w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Podstawową płaszczyzną badawczą objętą zainteresowaniami dr hab. Elżbiety Feret, prof. UR są zagadnienia finansowo-prawne związane z funkcjonowaniem jednostek samorządu terytorialnego w Polsce i w Europie. Swoje zainteresowania łączy z członkostwem w Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej – Stowarzyszenia przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, rady naukowej kwartalnika Prawo budżetowe Państwa i Samorządu, a także kierowaniem Centrum Badań Regionalnych i Transgranicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
prof. Jacek Gołębiowski
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIHistoryk, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny KUL, badacz dziejów najnowszych oraz historii polskiej emigracji w XIX i XX wieku. Wieloletni profesor i wykładowca akademicki prowadzi zajęcia na kierunkach: historia, hispanistyka i bezpieczeństwo narodowe. W latach 2004-2014 dyrektor Instytutu Hiszpańsko-Polskiego, w latach 2014-2022, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, w latach 2022-2224 dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. M.M. Kolbego w Warszawie. Autor wielu publikacji i artykułów poświęconych polskiej diasporze w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Pracował jako stały doradca w Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz jako ekspert na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przeprowadził kompleksowe badania nad dziedzictwem kultury polskiej w USA na przykładzie 250 parafii i dzielnic polskich w 17 stanach USA. Zainicjował badania nad organizacjami polskimi za granicą tworząc Centralną Bazę Organizacji Polskich za Granicą oraz Polonijne Archiwum Cyfrowe KUL. Wygłosił ponad 100 wykładów adresowanych do nauczycieli i uczniów szkół sobotnich przedmiotów ojczystych i liderów Polonii w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Niemczech. Najważniejsze cykle wykładów to: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Wybitni Polscy Emigranci oraz Dumni z Historii Polski. Obecnie kieruje uniwersyteckim Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą oraz pełni funkcję Pełnomocnika Rektora KUL ds. Polonii i Polaków za granicą.
prof. dr hab. Tomasz Grosse
Uniwersytet WarszawskiProf. dr hab., jest socjologiem, politologiem i historykiem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym, geoekonomii, europeizacji, i myśli teoretycznej dotyczącej integracji europejskiej. Stypendysta Uniwersytetu w Oxfordzie, Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Georgetown, a także Instytutu Nauk Społecznych im. Max’a Planck’a w Kolonii.
prof. nadzw. dr hab. Arkadiusz Jabłoński
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IISocjolog i filozof społeczny. Kierownik Katedry Teorii Społecznych i Socjologii Rodziny Instytutu Nauk Socjologicznych KUL. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przewodniczący Prezydium Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji i Nauki na lata 2021–2025. Redaktor Naczelny „Edukacji”. Inicjator i organizator licznych konferencji i wydarzeń międzynarodowych dotyczących zagadnień społecznych.
prof. dr hab. Ivan Koprić
Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w ZagrzebiuPrawnik, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Zagrzebiu. Prezes Instytutu Administracji Publicznej w Zagrzebiu, Przewodniczący Rady Naukowej Chorwackiej Akademii Nauk Prawnych. Specjalizacja: administracja publiczna, porządek publiczny, prawo administracyjne, demokracja lokalna.
dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH
Szkoła Główna Handlowa, Instytut Myśli SchumanaJest autorem ponad 250 publikacji. Wykładał na uczelniach w USA i Indiach. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie w praktyce życia gospodarczego. Był ekspertem ds. ekonomicznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest prelegentem na krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz komentatorem życia gospodarczego w Polsce i na świecie. W Instytucie Myśli Schumana promuje i wdraża idee Roberta Schumana.
prof. dr hab. Roman Niżnikowski
Szkoła Główna Gospodarstwa WiejskiegoProfesor zwyczajny, dr habilitowany nauk rolniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Członek Narodowej Rady Rozwoju – Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Przyrodniczych przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rad Naukowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Kopalni Lubelski Węgiel w Bogdance.
prof. Primož Pevcin
Uniwersytet LublańskiProfesor nadzwyczajny doktor nauk ekonomicznych na Wydziale Administracji Publicznej Uniwersytetu w Lublanie. Specjalizacja: ekonomia i zarządzanie sektorem publicznym i non-profit, samorząd terytorialny, ekonomia menadżerska.
prof. nadzw. dr hab. Marcin Szewczak
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIdr hab. M.A – adiunkt Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji, Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL Jana Pawła II. Absolwent kierunków: prawo (KUL) i stosunków międzynarodowych (UMCS). Posiada tytuł Master of Arts in European Studies and Global Affairs – Uniwersytetu Sante Cuore w Mediolanie oraz Katolickiego Uniwersytetu Petera Pazmany w Budapeszcie. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W swojej pracy naukowej i zawodowej skupia się na zagadnieniach związanych z prawem samorządu terytorialnego i prawem UE, w szczególności prawem rozwoju regionalnego oraz samorządową współpracą międzynarodową. Przewodniczący Rady Programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza. Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
prof. nadzw. dr hab. Maciej Szymanowski
Katolicki Uniwersytet Pétera PázmányaDziałacz w Solidarności Polsko-Węgierskiej. Absolwent hungarystyki, doktor nauk humanistycznych, dyscyplina historia. Od 2000 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako ekspert ds. Europy Środkowej. W latach 2001-2006 dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, od 2006 do 2010 Instytutu Polskiego w Pradze. Od lutego 2013 r. odpowiadał w MSZ za politykę historyczną. W latach 2018-2024 dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
prof. nadzw. dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek
Polska Akademia NaukProfesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (ISP PAN), kieruje projektem pt. Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy ISP PAN.
Ukończyła studia z dziedziny stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także polsko-francuski magisterski program studiów europejskich realizowany przez SGH oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. W ISP PAN pracuje nieprzerwanie od 1999 r. W 2002 r. uzyskała stopień doktora za rozprawę wyróżnioną nagrodą Prezesa Rady Ministrów. W latach 2004-2005 była stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Od 2012 roku, gdy uzyskała stopień doktora habilitowanego, jest zatrudniona na stanowisku profesora ISP PAN. W latach 2012-2018 wykładała także na Uczelni Łazarskiego, gdzie otrzymała nagrodę Rektora za bardzo wysokie osiągnięcia w dydaktyce. Od lipca 2021 do grudnia 2022 była kierownikiem Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Badań Postsowieckich ISP PAN. W 2023 została wybrana na członka Komisji Etyki Rady Naukowej ISP PAN.
prof. nadzw. dr hab. Beata Piskorska
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIPolitolog, absolwentka Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Od 2008 r. zatrudniona w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 2021 r. pełni funkcję Prorektora KUL ds. Studentów, Doktorantów i Rozwoju. Jest ekspertem Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, prezesem Stowarzyszenia Edukacji i Badań Międzynarodowych ERIA, członkiem Zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw finansowania międzynarodowej współpracy naukowej, członkiem Rady Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina przy Prezydencie Miasta Lublin, ekspertem zespołu nauk społecznych Państwowej Komisji Akredytacyjnej w dyscyplinie nauk o polityce i administracji oraz od 2019 r. przewodniczącą Rady Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, kieruje pracami Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
prof. nadzw. dr hab. Mieczysław Ryba
Przewodniczący Sejmiku Województwa LubelskiegoProfesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Nauczyciel akademicki na Katedrze Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych Instytutu Historii Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. W latach 2007-2011 członek Kolegium IPN. Od listopada 2020 r. w Zespole Doradczym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Członek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Wieloletni radny miasta Lublina, obecnie Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.
prof. nadzw. dr hab. Magdalena Sitek
Wyższa Szkoła Gospodarki EuroregionalnejPolska prawnik, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce oraz doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie.
prof. nadzw. dr hab. Mirosław Szumiło
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieProf. UMCS, członek Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Profesor w Katedrze Historii Społecznej i Edukacji Instytutu Historii UMCS. Główny specjalista w Biurze Badań Historycznych IPN. Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie.
prof. Gertruda Uścińska
Rektor Szkoły Głownej Mikołaja Kopernika w WarszawieWybitna prawniczka i nauczyciel akademicki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, związana głównie z Uniwersytetem Warszawskim. Specjalizuje się w prawie zabezpieczenia społecznego, prawie pracy i prawie międzynarodowym. Pełni kluczowe funkcje na uczelni oraz w organizacjach międzynarodowych, w tym jako przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN oraz w strukturach Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA).
W latach 2016-2024 pełniła funkcję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zainicjowała znaczące reformy. Jest autorką licznych publikacji naukowych, ekspertem w projektach badawczych oraz uznanym autorytetem w dziedzinie zabezpieczenia społecznego zarówno w kraju, jak i za granicą. Aktywnie uczestniczyła w procesach legislacyjnych dotyczących kluczowych reform społecznych, w tym tarczy antykryzysowej COVID-19 i wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.
prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ToruniuPolski socjolog, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca społeczny prezydentów RP: Lecha Kaczyńskiego (2008–2010) i Andrzeja Dudy (od 2015).
dr hab. Grzegorz Żuk
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LubliniePolonista i kulturoznawca, doktor habilitowany nauk społecznych. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS w Lublinie. Jest autorem m.in. książek: Twierdza czy wspólnota? Europa w polskim dyskursie publicznym, Lublin 2010; Edukacja aksjologiczna. Zarys problematyki, Lublin 2016 oraz Ogrody szczęścia, Lublin 2022. Zainteresowania badawcze: aksjologia, edukacja i kultura, muzealnictwo.