prof. nadzw. dr hab. Marcin Szewczak
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIdr hab. M.A – adiunkt Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji, Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL Jana Pawła II. Absolwent kierunków: prawo (KUL) i stosunków międzynarodowych (UMCS). Posiada tytuł Master of Arts in European Studies and Global Affairs – Uniwersytetu Sante Cuore w Mediolanie oraz Katolickiego Uniwersytetu Petera Pazmany w Budapeszcie. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W swojej pracy naukowej i zawodowej skupia się na zagadnieniach związanych z prawem samorządu terytorialnego i prawem UE, w szczególności prawem rozwoju regionalnego oraz samorządową współpracą międzynarodową. Przewodniczący Rady Programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza. Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
prof. nadzw. dr hab. PRZEMYSŁAW CZARNEK
Poseł na Sejm RPProfesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Autor kilkudziesięciu monografii i artykułów naukowych. W latach 2015-2019 Wojewoda Lubelski. Zaangażowany we wdrażanie reformy strukturalnej szkół i placówek na terenie województwa, aktywnie uczestniczył w debacie nad kształtem reformy edukacji. W 2019 roku uzyskał mandat Posła na Sejm RP IX kadencji. Jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W latach 2020-2023 Minister Edukacji i Nauki.
prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w KielcachProf. Arkadiusz Adamczyk – Wiceprzewodniczący Rady Instytutu – doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1999 roku uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora w zakresie historii, a w 2009 otrzymał w Instytucie Studiów Politycznych PAN stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce. Od 2010 r. profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Filii w Piotrkowie Trybunalskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Obecnie profesor Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK w Kielcach. Autor artykułów historycznych poświęconych tematyce węgierskiej.
Prof. dr hab. ALEKSANDER ARISTOVNIK
Uniwersytet w LublanieProfesor ekonomii i zarządzania w administracji na Wydziale Administracji Publicznej oraz profesor ekonomii w Szkole Ekonomii i Biznesu (Uniwersytet w Lublanie). Specjalizacja: ekonomia sektora publicznego, zarządzanie sektorem publicznym, makroekonomia i ekonomia integracji europejskiej.
prof. dr hab. Tomasz Grosse
Uniwersytet WarszawskiProf. dr hab., jest socjologiem, politologiem i historykiem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym, geoekonomii, europeizacji, i myśli teoretycznej dotyczącej integracji europejskiej. Stypendysta Uniwersytetu w Oxfordzie, Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Georgetown, a także Instytutu Nauk Społecznych im. Max’a Planck’a w Kolonii.
prof. dr hab. Ivan Koprić
Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w ZagrzebiuPrawnik, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Zagrzebiu. Prezes Instytutu Administracji Publicznej w Zagrzebiu, Przewodniczący Rady Naukowej Chorwackiej Akademii Nauk Prawnych. Specjalizacja: administracja publiczna, porządek publiczny, prawo administracyjne, demokracja lokalna.
dr hab. Zbigniew Krysiak- prof. SGH
Szkoła Główna Handlowa, Instytut Myśli SchumanaJest autorem ponad 250 publikacji. Wykładał na uczelniach w USA i Indiach. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie w praktyce życia gospodarczego. Był ekspertem ds. ekonomicznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest prelegentem na krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz komentatorem życia gospodarczego w Polsce i na świecie. W Instytucie Myśli Schumana promuje i wdraża idee Roberta Schumana.
prof. dr hab. Roman Niżnikowski
Szkoła Główna Gospodarstwa WiejskiegoProfesor zwyczajny, dr habilitowany nauk rolniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Członek Narodowej Rady Rozwoju – Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Przyrodniczych przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rad Naukowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Kopalni Lubelski Węgiel w Bogdance.
prof. Primož Pevcin
Uniwersytet LublańskiProfesor nadzwyczajny doktor nauk ekonomicznych na Wydziale Administracji Publicznej Uniwersytetu w Lublanie. Specjalizacja: ekonomia i zarządzanie sektorem publicznym i non-profit, samorząd terytorialny, ekonomia menadżerska.
prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniupolski socjolog, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca społeczny prezydentów RP: Lecha Kaczyńskiego (2008–2010) i Andrzeja Dudy (od 2015).
prof. nadzw. dr hab. Maciej Szymanowski
Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława FelczakaDziałacz w Solidarności Polsko-Węgierskiej. Absolwent hungarystyki, doktor nauk humanistycznych, dyscyplina historia. Od 2000 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako ekspert ds. Europy Środkowej. W latach 2001-2006 dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, od 2006 do 2010 Instytutu Polskiego w Pradze. Od lutego 2013 r. odpowiadał w MSZ za politykę historyczną. Od sierpnia 2018 r. dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Feret
Uniwersytet RzeszowskiProrektor Kolegium ds. Nauk Społecznych w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Podstawową płaszczyzną badawczą objętą zainteresowaniami dr hab. Elżbiety Feret, prof. UR są zagadnienia finansowo-prawne związane z funkcjonowaniem jednostek samorządu terytorialnego w Polsce i w Europie. Swoje zainteresowania łączy z członkostwem w Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej – Stowarzyszenia przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, rady naukowej kwartalnika Prawo budżetowe Państwa i Samorządu, a także kierowaniem Centrum Badań Regionalnych i Transgranicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
prof. nadzw. dr hab. Arkadiusz Jabłoński
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIDr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL– socjolog i filozof społeczny. Kierownik Katedry Teorii Społecznych i Socjologii Rodziny Instytutu Nauk Socjologicznych KUL. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przewodniczący Prezydium Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji i Nauki na lata 2021–2025. Redaktor Naczelny „Edukacji”. Inicjator i organizator licznych konferencji i wydarzeń międzynarodowych dotyczących zagadnień społecznych.
prof. nadzw. dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek
Polska Akademia NaukProfesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (ISP PAN), kieruje projektem pt. Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy ISP PAN.
Ukończyła studia z dziedziny stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także polsko-francuski magisterski program studiów europejskich realizowany przez SGH oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. W ISP PAN pracuje nieprzerwanie od 1999 r. W 2002 r. uzyskała stopień doktora za rozprawę wyróżnioną nagrodą Prezesa Rady Ministrów. W latach 2004-2005 była stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Od 2012 roku, gdy uzyskała stopień doktora habilitowanego, jest zatrudniona na stanowisku profesora ISP PAN. W latach 2012-2018 wykładała także na Uczelni Łazarskiego, gdzie otrzymała nagrodę Rektora za bardzo wysokie osiągnięcia w dydaktyce. Od lipca 2021 do grudnia 2022 była kierownikiem Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Badań Postsowieckich ISP PAN. W 2023 została wybrana na członka Komisji Etyki Rady Naukowej ISP PAN.
prof. nadzw. dr hab. Beata Piskorska
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIPolitolog, absolwentka Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Od 2008 r. zatrudniona w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 2021 r. pełni funkcję Prorektora KUL ds. Studentów, Doktorantów i Rozwoju. Jest ekspertem Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, prezesem Stowarzyszenia Edukacji i Badań Międzynarodowych ERIA, członkiem Zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw finansowania międzynarodowej współpracy naukowej, członkiem Rady Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina przy Prezydencie Miasta Lublin, ekspertem zespołu nauk społecznych Państwowej Komisji Akredytacyjnej w dyscyplinie nauk o polityce i administracji oraz od 2019 r. przewodniczącą Rady Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, kieruje pracami Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
prof. nadzw. dr hab. MIECZYSŁAW RYBA
Przewodniczący Sejmiku Województwa LubelskiegoProfesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Nauczyciel akademicki na Katedrze Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych Instytutu Historii Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. W latach 2007-2011 członek Kolegium IPN. Od listopada 2020 r. w Zespole Doradczym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Członek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Wieloletni radny miasta Lublina, obecnie Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.
prof. nadzw. dr hab. Magdalena Sitek
Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnejpolska prawnik, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce oraz doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie.
prof. nadzw. dr hab. BEATA SURMACZ
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieDr hab. Profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych UMCS. Zainteresowania badawcze: polityka wschodnia Polski, w szczególności stosunki polsko-ukraińskie; współczesna dyplomacja. Autorka licznych publikacji, w tym: Współczesne stosunki polsko-ukraińskie. Politologiczna analiza traktatu o dobrym sąsiedztwie, Lublin 2002, oraz Ewolucja współczesnej dyplomacji. Aktorzy – struktury – funkcje, Lublin 2015.
prof. nadzw. dr hab. Mirosław Szumiło
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieDr hab. Mirosław Szumiło, prof. UMCS, członek Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Profesor w Katedrze Historii Społecznej i Edukacji Instytutu Historii UMCS. Główny specjalista w Biurze Badań Historycznych IPN. Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie.
dr hab. Grzegorz Żuk
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LubliniePolonista i kulturoznawca, doktor habilitowany nauk społecznych. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS w Lublinie. Jest autorem m.in. książek: Twierdza czy wspólnota? Europa w polskim dyskursie publicznym, Lublin 2010; Edukacja aksjologiczna. Zarys problematyki, Lublin 2016 oraz Ogrody szczęścia, Lublin 2022. Zainteresowania badawcze: aksjologia, edukacja i kultura, muzealnictwo.
dr Robert Derewenda
Dyrektor IPN LublinDoktor nauk humanistycznych w zakresie historii, radny Rady Miasta Lublin w VIII kadencji, od 2022 roku Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Od początku kariery naukowej związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, na którym obecnie prowadzi zajęcia z archiwistyki oraz dydaktyki historii. Jest ponadto członkiem Zespołów Ministerstwa Edukacji i Nauki odpowiedzianych za podstawy programowe historii i wiedzy o społeczeństwie. Aktywnie popularyzuje historię poprzez uczestnictwo w programach telewizyjnych oraz wydarzeniach poświęconych młodzieży.
dr Wojciech Federczyk
Krajowa Szkoła Administracji PublicznejDoktor nauk prawnych, adwokat, posiada wieloletnie doświadczenie akademickie i urzędnicze – na stanowiskach kierowniczych zarówno w służbie cywilnej (MSWiA) jak też w samorządzie terytorialnym (Urząd m. st. Warszawy) oraz eksperckie (Trybunał Konstytucyjny, organy administracji rządowej). Adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Członek Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji. Specjalizacja: obszar nauk o administracji publicznej; polubowne metody rozwiązywania sporów z udziałem administracji.
prof. Jacek Gołębiowski
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIHistoryk, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny KUL, badacz dziejów najnowszych oraz historii polskiej emigracji w XIX i XX wieku. Wieloletni profesor i wykładowca akademicki prowadzi zajęcia na kierunkach: historia, hispanistyka i bezpieczeństwo narodowe. W latach 2004-2014 dyrektor Instytutu Hiszpańsko-Polskiego, w latach 2014-2022, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, w latach 2022-2224 dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. M.M. Kolbego w Warszawie. Autor wielu publikacji i artykułów poświęconych polskiej diasporze w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Pracował jako stały doradca w Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz jako ekspert na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przeprowadził kompleksowe badania nad dziedzictwem kultury polskiej w USA na przykładzie 250 parafii i dzielnic polskich w 17 stanach USA. Zainicjował badania nad organizacjami polskimi za granicą tworząc Centralną Bazę Organizacji Polskich za Granicą oraz Polonijne Archiwum Cyfrowe KUL. Wygłosił ponad 100 wykładów adresowanych do nauczycieli i uczniów szkół sobotnich przedmiotów ojczystych i liderów Polonii w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Niemczech. Najważniejsze cykle wykładów to: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Wybitni Polscy Emigranci oraz Dumni z Historii Polski. Obecnie kieruje uniwersyteckim Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą oraz pełni funkcję Pełnomocnika Rektora KUL ds. Polonii i Polaków za granicą.