III Wschodni Kongres Młodych Liderów
19 maja 2025
Ponad 250 młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji oraz Kazachstanu wzięło udział w trzeciej edycji Wschodniego Kongresu Młodych Liderów – wydarzeniu towarzyszącym Samorządowemu Kongresowi Trójmorza. Kongres Młodych miał miejsce w dniach 13-14.03.2025 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Podczas otwarcia Kongresu Agata Dziubińska-Gawlik Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw podkreśliła, że „jesteśmy odpowiedzialni za rozwój młodych talentów, a Wschodni Kongres jest inspiracją dla młodzieży i dla jej rozwoju”.
Na pierwszym panelu młodzież miała możliwość wgłębić się w temat Międzynarodowych Domów Spotkań, które odgrywają ważną rolę w budowie dialogu międzykulturowego oraz społeczeństwa obywatelskiego. Dyrektor Zarządzający oraz Członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dr hab. Robert Żurek, zwrócił uwagę na to, że młodzież jest do siebie bardzo podobna, pomimo tego, że pochodzi z różnych krajów. Shorena Barbakadze Dyrektor Generalna Międzynarodowego Domu Językowego, profesor nadzwyczajny na Akaki Tsereteli State University w Gruzji podkreśliła z kolei że „Efektem wymian międzynarodowych są umiejętności społeczne i personalne, kreatywność, a także rozwój innowacji, w tym technologicznych.”
Podczas drugiego panelu uczestnicy poznali dwie perspektywy: studencką oraz pracodawców na temat połączenia studiów i pracy, szansach i wyzwaniach, przed jakimi stoją studenci.
W tym panelu stronę pracodawców reprezentowali m.in. Łukasz Stachowiak | Manager w PwC Polska, Andrii Myrovych, Team Leader PwC Polska oraz Magdalena Siroń, Koordynator Centrum Planowania Kariery, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Zaproszeni goście podkreślali, że warto łączyć studia i pracę. Każda aktywność wykazana w CV świadczy na korzyść kandydata i zwiększa jego szansę na otrzymanie wymarzonej pracy.
Podczas panelu pt. „Kreatywność bez filta – jak tworzyć treści i dbać o siebie w mediach społecznościowych” uczestnicy podkreślali znaczenie autentyczności w mediach społecznościowych, ale także konieczność stawiania granic i dbania o zdrowie psychiczne. Ważne jest rozróżnienie między konstruktywną krytyką a hejtem. Paneliści zwrócili uwagę na problem FOMO oraz konieczność znalezienia równowagi między życiem online i offline. Wskazano, że media społecznościowe mogą wspierać kreatywność i rozwój, ale także być źródłem presji. Dlatego tak istotne jest budowanie świadomego podejścia do ich wykorzystywania i tworzenia treści.
Drugiego dnia młodzi uczestnicy mieli możliwość udziału w panelach „Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Rola młodych w budowaniu bezpiecznej Europy” oraz „#faktczyfejk – skuteczne narzędzia w walce z fake newsami”.
Kongres był świetną okazją dla młodzieży, żeby zdobyć nowe doświadczenie, poznać nowych ludzi, a także poznać oczekiwania pracodawców.
Czytaj więcej

20 marca 2025

13 marca 2025

18 marca 2025

05 marca 2025

18 lutego 2025

07 lutego 2025

20 stycznia 2025

26 listopada 2024

05 listopada 2024