Dom Trójmorza otwarty w Davos



Goście trwającego w Davos - Światowego Forum Ekonomicznego, po raz pierwszy mogą odwiedzić Dom Inicjatywy Trójmorza. Nowy pawilon podkreśla wagę Trójmorza dla Europy Środkowej.


Inicjatywa, która w obecnym kształcie narodziła się w 2016 r., służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), z myślą o rozwoju gospodarczym w obszarze energetyki, transportu i komunikacji cyfrowej. Trójmorze obejmuje Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię.

W Domu Trójmorza uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego zdobędą wiedzę na temat szans, jakie tworzy współpraca państw regionu Trójmorza dla dalszego rozwoju gospodarczego Europy, będą mogli zapoznać się również z najważniejszymi wyzwaniami.

Wymiarem ekonomicznym inicjatywy Trójmorza jest Fundusz Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza we wspomnianych już trzech obszarach - transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Perspektywa finansowa dla rozwoju regionu Trójmorza oraz kwestia przyciągania nowych inwestorów będą tematem jednej z debat w pawilonie w Davos.


- Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie wzrosło zrozumienie dla wagi regionu Trójmorza na mapie świata. Dziś nikomu nie trzeba tego już tłumaczyć. Teraz jeszcze większego znaczenia nabierają inwestycje w strategicznie ważne obszary - transport, energetykę czy infrastrukturę cyfrową - które pobudzają gospodarki krajów regionu i wzmacniają więzi między nimi. Obecna sytuacja geopolityczna uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają w tych czasach inicjatywy międzynarodowe, takie jak Fundusz Trójmorza - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Czytaj więcej