Polska wschodnia była zaniedbywana



- Polska wschodnia przez lata była zaniedbywana. Nie inwestowano tu. Mówię o całej tzw. ścianie wschodniej, czyli o województwach, które leżą przy wschodniej granicy Rzeczypospolitej. Program Trójmorza to wielka szansa dla tej części Polski i dla naszej części Europy - mówi prezydent RP Andrzej Duda.


To fragment wywiadu z prezydentem Polski, przeprowadzonego podczas Kongresu 590.


Polska wschodnia? Trudniej prowadziło się działalność gospodarczą, ponieważ trudniej było dojechać; było gorzej z komunikacją, młodzież stąd wyjeżdżała, nie umiejąc znaleźć tu swojej szansy. W ciągu ostatnich lat zmieniamy to bardzo dynamicznie. Cieszę się, że zaczęła się budowa Via Carpatii, że właśnie poprzez Polskę wschodnią granica litewska zostanie spięta z granicą słowacką w ciągu kilku lat. Dzisiaj prawie że na całej długości tej drogi toczą się już roboty budowlane – ona jest w budowie. Więc jest to bardzo ambitne zadanie. Ponad 700 km drogi – to naprawdę olbrzymia inwestycja. Ta droga przejdzie przez autostrady A2 i A4, więc będzie to skrzyżowanie z najważniejszymi arteriami Europy w kierunkach wschód-zachód. Via Carpatia jest dla mnie wielką szansą rozwojową. Ale stanowi ona element szerokiego programu Trójmorza, czyli współpracy państw Europy Środkowej w ramach Unii Europejskiej, gdzie spinamy państwa bałtyckie Unii Europejskiej z państwami Unii Europejskiej, które leżą nad Morzem Czarnym i Adriatykiem. W związku z powyższym jest to wielki program rozwoju naszej części Europy. Mam nadzieję, że Kongres 590 zdoła zogniskować na sobie gospodarczą uwagę także naszych partnerów z krajów Trójmorza, za którymi idą nasi wielcy partnerzy – bo przecież partnerami Trójmorza są dziś Stany Zjednoczone i Niemcy, na temat partnerstwa rozmawiamy w tej chwili z Japonią, której przedstawiciel był obecny po raz pierwszy na spotkaniu Trójmorza w tym roku. Więc zainteresowanie Trójmorzem jest rzeczywiście bardzo duże - mówi prezydent Andrzej Duda.


Co to oznacza dla Lubelszczyzny?


Podkarpacie, Lubelszczyzna, Podlasie – to są te rejony, które w sposób szczególny zwracają uwagę, bo w ostatnich latach rozwijają się niezwykle dynamicznie. A trzeba pamiętać, że całe Trójmorze to 112 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Więc jest to olbrzymia jej część, gdzie my stanowimy – śmiało można powiedzieć – serce: pod względem geograficznym, ale także jesteśmy tutaj największym krajem. Więc ten rozwój w naszej części Europy przy okazji jest jeszcze ogromnie przyspieszony – nadrabiamy w tej chwili zaległości, dając tym samym wielką szansę inwestycyjną - dodaje prezydent RP.

Czytaj więcej