Przed ważnymi wyzwaniami



Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Budapeszcie, o tym jak wspólnymi wysiłkami zatrzymać kryzys migracyjny. – To pokazuje, jaki niebezpiecznym procederem jest wywoływanie sztucznych napięć migracyjnych – mówi premier RP Mateusz Morawiecki.



- Trzeba pomagać krajom, które są potencjalnie rezerwuarem wielkiej migracji. Nie pozwolimy na to, żeby granica Polski i jednocześnie zewnętrzna granica Unii Europejskiej była forsowana przez nielegalnych imigrantów. Jesteśmy skoncentrowani na ochronie tej granicy. To wysiłki podejmowane przez Polskę – zapowiada polski rząd.


Drugim ważnym wyzwaniem przed jakim stają kraje Trójmorza są sprawy energetyczne. Czyli bezpieczeństwo dostaw gazu i ropy.


- Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące importu gazu. Jeszcze w 2016 r. z importu z kierunku wschodniego pochodziło prawie 90 proc. tego paliwa. Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Dzięki konsekwentnym działaniom rządu ze Wschodu pochodzi dziś ok. 60 proc. gazu. Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi - mówi wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


PKN Orlen potwierdził już inwestycję na Litwie. Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach:

-Rafineria w Możejkach już teraz jest największym i jedynym tego typu zakładem na terenie państw bałtyckich. Ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Litwy, lecz także wszystkich państw tego regionu. Ta największa w historii Litwy inwestycja, którą Orlen będzie realizować, wszystko to jeszcze wzmocni. Przy okazji wizyty w Możejkach miałem okazję by rozmawiać na ten temat z prezydentem Litwy. On też podkreśla to ogromne znaczenie - wyjaśnia Sasin.

Rozbudowę rafinerii w Możejkach, będzie współfinansował rząd Litwy. To efekt współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza, której Polska i Litwa są członkami.

Czytaj więcej