5. szczyt Inicjatywy Trójmorza w Tallinie



W dniach 19-20 października 2020 w Tallinie odbył się 5. Szczyt Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii spotkanie miało formę hybrydową. Do stolicy Estonii, która ma w tym roku prezydencję w inicjatywie, spotkali się Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydent Bułgarii Rumen Radew. Pozostali przedstawiciele łączyli się zdalnie.


Za pośrednictwem platformy online udział w szczycie wzięli także przedstawiciele państw trzecich i UE – prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Do największych osiągnięć szczytu niewątpliwie należy zaliczyć deklarację zwiększonego zaangażowania w Fundusz Inwestycyjny Trójmorza. Utworzony w 2019 roku z inicjatywy polskiego BGK i rumuńskiego EximBanku fundusz działa na zasadzie prywatnego funduszu inwestycyjnego i wspiera projekty ocenione jako opłacalne. Państwa z największym wkładem finansowym w fundusz określają priorytetowe obszary inwestycji. Zdaniem prezes BGK i przewodniczącej rady nadzorczej FIM Beaty Daszyńskiej-Muzyczki w pespektywie kilku lat pula inwestycyjna sięgnie 100 miliardów euro. Obecnie zbliża się do pierwszego miliarda. Swoje zaangażowanie w FIM zadeklarowały też Stany Zjednoczone. Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami temat został poruszony przez Mike’a Pompeo. Później tego samego dnia już podczas publicznego wystąpienia Keith Krach, podsekretarz stanu USA ds. gospodarczych określił faktyczny wymiar tego zaangażowania – USA włoży w Fundusz Inwestycyjny Trójmorza 30% łącznego wkładu 12 państw inicjatywy do kwoty miliarda euro. Obecnie w FIM swój udział zadeklarowały oprócz Polski i Rumunii także Estonia, Węgry, Bułgaria, Łotwa, Litwa, Słowenia i Chorwacja, czyli łącznie dziewięć z dwunastu państw Trójmorza. Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiedział także zwiększenie swojego wkładu o kolejne 250 milionów euro.

USA zapewniło także o swoim zainteresowaniu i gotowości do inwestycji w rozwój energetyki nuklearnej i technologii 5G w krajach Trójmorza. Rozwój technologii komunikacyjnych to także priorytet i odpowiedź na kryzys wywołany pandemią COVID-19. Podczas szczytu Estonia zaproponowała koncepcję Smart Connectivity (Inteligentna Łączność), która kładzie nacisk na cyfryzację głównie w sektorze transportowym i bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój technologii cyfrowych zwiększa atrakcyjność inwestycyjną i podnosi konkurencyjność gospodarek państw tego regionu Europy, który w ostatnich latach notuje znaczny rozwój w dziedzinie nowoczesnych i inteligentnych technologii. Warto tu podać przykład samej Estonii, która jest jednym z najbardziej zdigitalizowanych krajów świata. Przy okazji szczytu powstała strona internetowa Inicjatywy Trójmorza www.3seas.eu.

Przy okazji szczytu w Tallinie Prezydent RP Andrzej Duda odbył spotkanie z prezydent Estonii oraz z premierem Estonii Jürim Ratasem. Podczas spotkania oprócz tematu Trójmorza poruszone zostały kwestie Białorusi, nowego budżetu UE i pandemii COVID-19. Tego samego dnia zainaugurowana została Polsko-Estońska Izba Gospodarcza. W wydarzeniu również uczestniczył prezydent.

Wraz z końcem roku prezydencję w Inicjatywie Trójmorza przejmie Bułgaria, przyszłorocznego szczytu można więc spodziewać się w Sofii.

Zachęcamy do obserwowania strony Kongresu w serwisie Facebook.



PMB


Fot.: Three Seas / Annika Haas

Źródła:
Kancelaria Prezydenta RP
3seas.eu
PISM
Atlantic Council
Euractive

Czytaj więcej