Pięć lat Inicjatywy Trójmorza



Projekt Trójmorza zainicjowany w 2015 r. przez prezydentów Polski – Andrzeja Dudę i Chorwacji − Kolindę Grabar-Kitarović, wkracza w piąty rok istnienia. To współpraca państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem.


Inicjatywa Trójmorza obejmuje 12 państw (Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry) i trzy wymiary merytoryczne (rozwój infrastruktury komunikacyjno-transportowej, energetycznej i cyfryzację). ,


Opinia publiczna i środowiska eksperckie potrzebują stałej rzetelnej informacji na temat Inicjatywy Trójmorza. Potrzebują też debaty koncepcyjnej nad jej kształtem oraz świadomości oczekiwań, które się z nią wiążą w całej ich różnorodności, determinowanej wielością państw członkowskich i obecnych oraz przyszłych państw partnerskich. Każde z tych państw ma przecież własne powody, priorytety i cele, które chciałoby przy pomocy IT zrealizować. Kwestie te powinny być zbadane, a raczej nieustannie badane, analizowane i objaśniane. Ekspertom jest to niezbędne do przygotowania rekomendacji do decyzji dla polityków. Opinii publicznej zaś, gdyż jej dobre poinformowanie jest warunkiem zdobycia jej poparcia - mówi politolog, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.


12 państw Trójmorza zajmuje 29% terytorium UE, zamieszkuje je 112 mln ludzi (25% ludności UE), a ich łączny PKB wynosi 3,3 bln USD (20% PKB UE)16. Polska ze wzrostem gospodarczym 5,1% PKB w 2018 r.17, zaś w 2017 r. Rumunia – ze wzrostem 7,3%, Estonia – 4,9%, Czechy − 4,3% i Węgry − 4.0%18, czynią z tego regionu najszybciej rozwijający się rynek w UE.

Polska ze swymi 38 mln ludności i od 2015 r. wyraziście proatlantycką polityką zagraniczną, opartą na ścisłej współpracy z USA jest największym państwem Trójmorza. Druga co do wielkości jest Rumunia z 19 mln obywateli i równie proatlantycka polityką, za nią zaś plasują się Czechy z ponad 10 mln mieszkańców, Węgry (9,6 mln) i Austria (9 mln). Pozostałe państwa mają od 6,9 mln (Bułgaria) po 1,3 mln (Estonia) mieszkańców. Cały region z wyjątkiem Austrii cierpi na załamanie demograficzne i jest najsilniej wyludniającą się częścią świata.

Zainteresowanie Trójmorzem rośnie. Przejawiają je Finlandia36 i Szwecja, przed którymi, jako państwami członkowskimi UE, stoi otworem pełne w nim członkostwo, jeśli tylko sobie tego zażyczą. Zainteresowana jest też Ukraina, mogąca stać się ważnym państwem partnerskim IT i już uczestnicząca w licznych jego projektach szczegółowych. Być może (wymaga to osobnej analizy) istnieje potencjał współpracy przemysłów zbrojeniowych, jeśli nie wszystkich to przynajmniej licznej grupy państw członkowskich i partnerskich IT. żródło: trimarium.pl

Czytaj więcej