Austria niepotrzebna w Trójmorzu?
25 kwietnia 2022
Austria jest jednym z państw Inicjatywy Trójmorza, które obok Węgier, jest najbardziej lojalne wobec Rosji. Czy w obecnej sytuacji geopolitycznej członkostwo Austrii w tym projekcie jest wątpliwe i niepotrzebne?
Wiedeń jest najmniej zaangażowanym państwem w projekt Trójmorza i nie przykłada doń większego znaczenia - pisze dr Tomasz Teluk z Instytutu Globalizacji. Jego zdaniem Austria ma odmienne interesy od państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nie jest członkiem NATO, nie rozumie zagrożenia rosyjskim imperializmem. Dlatego jedyną funkcją, którą może odgrywać w Inicjatywie Trójmorza jest bycie koniem trojańskim Kremla w regionie.
Całkiem niedawno, kanclerz Austrii Karl Nehammer, pomimo dokonywania odrażających zbrodni przeciwko ludzkości przez Rosjan, spotkał się w Moskwie z Wladimirem Putinem. Austria blokuje wprowadzenie embarga na kupowanie rosyjskiego gazu. Jest lojalna wobec Moskwy, będąc uzależniona od dostaw surowców z tego kierunku.
Wiedeń jest także przeciwny sankcjom na rosyjską ropę. Nic dziwnego – Austria to jeden z najbardziej uzależnionych krajów od dostaw ze Wschodu. Austria w ponad 80 proc. importuje gaz z Rosji. Austriacki koncern paliwowy OMV posiada rozliczne interesy w Rosji. OMV współpracuje ściśle z Gazpromem w obszarze dostaw gazu oraz wydobycia surowca.
Austriaccy politycy byli chętnie zatrudniani przez Rosjan. Były kanclerz Wolfgang Schuessel zasiadał w radzie dyrektorów firmy Łukoil. Pracował dla Rosjan dwa lata i ustąpił dopiero wskutek nacisków po napaści Rosji na Ukrainę. Z kolei inny z kanclerzy – socjaldemokrata Christian Kern, pracował dla rosyjskich kolei państwowych. Kern także odszedł z pracy pod wpływem opinii publicznej.
Czytaj więcej
05 listopada 2024
WSCHODNIEGO KONGRESU MŁODYCH LIDERÓW
08 lipca 2024
25 czerwca 2024
25 czerwca 2024
11 czerwca 2024
04 czerwca 2024
28 maja 2024
16 maja 2024
10 maja 2024