Konferencja Giełd Trójmorza



W Warszawie trwa Konferencja Giełd Trójmorza. Jednym z najważniejszych tematów jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, zapoczątkowanej przez Polskę w 2015 roku.- Przez wiele lat zaniedbano to co jest podstawą. Czyli budowa silnej pozycji Polski w regionie i silnego regionu jako takiego – mówi Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.



- Europa Środkowa jako całość ma ogromny potencjał. Znacznie większy, niż pojedyncze państwa. Jeżeli chcemy go w pełni wykorzystać musimy współpracować. A współpraca w ramach działań infrastrukturalnych, bo tego przede wszystkim dotyczy Inicjatywa Trójmorza, to jest ta podstawa, od której trzeba zacząć – tłumaczy Paweł Jabłoński.


Inicjatywa Trójmorza to w tej chwili 12 państw. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych mówi o ich coraz większych zaangażowaniu w rozwój Trójmorza:


- Europa Środkowa, która budowała bardzo długo połączenienia na osi wschód-zachód, ma wciąż niedobory połączeń na osi północ-południe. Bliżej i szybciej dojedziemy dzisiaj do Berlina, czy Paryża, niż do Lubljany, czy do Bukaresztu. A przecież jesteśmy krajami z tego samego kręgu kulturowego, z podobną historią i dzisiaj z podobnymi wyzwaniami. Łączy nas znacznie więcej, niż często zdajemy sobie sprawę. Inicjatywa Trójmorza zainicjowała integrację. Najpierw polityczną, ale potem opartą na konkretnych projektach infrastrukturalnych. Każdy kraj ma swoje priorytety, ale łączy nas wspólna idea – mówi Jabłoński.


Efektem ma być silne połączenie dwunastu państw Inicjatywy Trójmorza pod względem: transportowym, energetycznym i cyfrowym. Mają w tym pomóc najważniejsze inwestycje: budowa międzynarodowej trasy Via Carpatia, rozwój technologii wodorowych jako istotnego elementu systemu energetycznego, oraz infrastruktura cyfrowa (automatyzacja kolejnych gałęzi gospodarki, rozwój technologii cyfrowych). Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada kolejne transgraniczne projekty infrastrukturalne Trójmorza.

Czytaj więcej