Możliwość rozwoju Inicjatywy Trójmorza



Inicjatywa Trójmorza jest ciekawą geopolityczną alternatywą dla państw Europy Centralnej. Przede wszystkim dlatego, że wzmacnia ich pozycję wobec Brukseli - ocenia książę Michael von Liechtenstein, finansista, ekspert z dziedziny geopolityki i kuzyn panującego księcia Liechtensteinu.



Pomysłodawcy Inicjatywy Trójmorza dostrzegli potencjał tego projektu. Aby go zrealizować, musi istnieć powszechne zrozumienie, że wszyscy partnerzy są równi, niezależnie od ich wielkości. Ta zasada pomogła urzeczywistnić kilka „utopii” – w tym UE i USA - mówi ekspert.


W swojej analizie dla, ośrodka Geopolitical Intelligence Services, Książe Michael von Liechtenstein przedstawia pozycję Europy Środkowej wobec regionalnych i globalnych mocarstw. W tej analizie obszar Europy Środkowej jest przedstawiany jako kluczowy dla bezpieczeństwa na kontynencie. Jednocześnie państwa Europy Zachodniej nie doceniają potencjału tego regionu, uciekając się często do paternalistycznych postaw wobec państw, Europy Środkowej. To traktowanie sprowadza się często do arbitralnych frazesów jakoby państwa te nie były gotowe do demokracji, są w pełni zależne od transferów z UE, bądź nie podzielają wartości europejskich.

Region stoi przed dylematem pomiędzy kwestiami bezpieczeństwa a interesami gospodarczymi z drugiej strony. Rosnące zagrożenie ze strony Rosji wymaga wprowadzania odpowiednich rozwiązań, również gospodarczych, blokujących ekspansjonistyczne plany Kremla. Jednocześnie sankcje gospodarcze wymierzone w Rosje są odczuwalne przede wszystkim dla państw regionu Europy Centralnej. Z kolei Europa Południowa i Zachodnia ucierpiały marginalnie na skutek tych sankcji a Stany Zjednoczone w ogóle ich nie odczuły - ocenia ekspert z dziedziny geopolityki. (źródło: trimarium.pl)

Czytaj więcej