Obawy branży cyfrowej Trójmorza
30 września 2021
Dziewięć organizacji tworzących koalicję CEE Digital Coalition, które reprezentują branżę cyfrową ośmiu państw naszej części Europy, wystosowało manifest. Dotyczy regulacji przygotowywanych przez Unię Europejską, związanych z usługami cyfrowymi i jednolitym rynkiem cyfrowym.
Wśród sygnatariuszy manifestu jest Związek Cyfrowa Polska oraz ośrodki z Rumunii (APDETIC), Czech (ASE i SPCR), Bułgarii (DNA), Litwy (INFOBALT), Węgier (IVSZ), Słowacji (SAPIE) i Słowenii (ICT). Wskazują, że w przygotowywanych regulacjach: Akcie o usługach cyfrowych (DSA) i Akcie o rynkach cyfrowych (DMA) należy pozostawić część rozwiązań z obecnie funkcjonującej Dyrektywy o handlu elektronicznym.
Związek Cyfrowa Polska wskazuje na „zasadę państwa pochodzenia” i „poszanowanie w unijnych regulacjach różnorodności usług cyfrowych”. Podkreślono wpływ, jaki nowe rozwiązania mogą mieć na wolność użytkowników przestrzeni cyfrowej, a także konkurencyjność na rynku cyfrowym małych i średnich przedsiębiorstw czy startupów.
„Należy dołożyć starań, by europejskie regulacje, takie jak DSA i DMA, gwarantowały środowisko prawne sprzyjające użytkownikom i konsumentom oraz przedsiębiorstwom i start-upom. Niestety, wadliwy proces projektowania przepisów może narazić nas na osiągnięcie odwrotnego efektu. Apelujemy o rozwagę” – czytamy w manifeście. - Europie potrzebna jest – bardziej niż kiedykolwiek – innowacyjna cyfrowa gospodarka, możliwość wykorzystywania potencjału startupów i scaleupów, co korzystnie wpłynie na gospodarkę i społeczeństwo Unii Europejskiej w dobie popandemicznej odbudowy. źródło: trimarium.pl
Czytaj więcej
WSCHODNIEGO KONGRESU MŁODYCH LIDERÓW
08 lipca 2024
25 czerwca 2024
25 czerwca 2024
11 czerwca 2024
04 czerwca 2024
28 maja 2024
16 maja 2024
10 maja 2024
13 marca 2024