PKN Orlen S.A. – Budujemy Bezpieczeństwo Energetyczne Polski




Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen: Łączymy biznes z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu


Panie Prezesie, brał Pan udział w Samorządowym Kongresie Trójmorza przed dwoma laty. Zapowiadał Pan wówczas, że Orlen stanie się firmą, która będzie przewodzić w regionie Trójmorza. Czy ta deklaracja, mimo wojny na Ukrainie, nadal jest aktualna?


To już nie deklaracja, a fakt. Z sukcesem zrealizowaliśmy połączenie PKN Orlen z Lotosem, PGNiG, a wcześniej także z Energą, stając się największą firmą w Europie Środkowej. Nasze przychody są wyższe niż niektórych państw regionu. W naszych siedmiu rafineriach, w Polsce, na Litwie i Czechach, przerabiamy 900 tysięcy baryłek ropy dziennie. Stanowimy dziś ważne ogniwo w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu, w tym Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Słowacji. Rozwijamy sieć stacji w Niemczech, zwiększamy też obecność na Węgrzech, już nie tylko w hurcie, ale również w detalu. Nieustannie wzmacniamy obszar energetyki, który jest bardzo mocnym filarem naszej działalności. Mamy także bardzo dobrze rozwiniętą petrochemię, w którą inwestujemy, by zaopatrywać m.in. kraje Trójmorza. Zbudowaliśmy mocną pozycję w Europie i mamy jeszcze duży potencjał do dalszego rozwoju.

Koncern angażuje się również w kwestie dostaw gazu.


Od kilku lat uważnie obserwowaliśmy i trafnie interpretowaliśmy sytuację na rynku energetycznym. Wiedzieliśmy, że musimy całkowicie odciąć się od rosyjskich surowców, bo to był warunek bezpieczeństwa energetycznego Polski. Osiągnęliśmy ten cel. W pełni dywersyfikowaliśmy dostawy ropy i gazu do naszego kraju. Teraz rozmawiamy z innymi państwami regionu, jak poprzez interkonektory wzmocnić także niezależność i bezpieczeństwo surowcowe poszczególnych krajów. Mamy duże możliwości. Skutecznie budujemy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Chcemy ją przeprowadzać na wszystkich rynkach, na których mamy aktywa. Dlatego inwestujemy miliardy złotych w nisko i zeroemisyjne źródła energii. Przyszłość to OZE, paliwa alternatywne, w tym wodór, a także zeroemisyjna energia z małych bloków jądrowych. Konsekwentnie realizujemy zadania zapisane w naszej strategii, napędzając jednocześnie gospodarkę Polski i całego regionu.

Orlen działa w warunkach rynkowych, które są bezwzględne, ale z drugiej strony jest spółką z udziałem skarbu państwa, więc trzeba też myśleć o zabezpieczeniu energetycznym kraju. Czy budowanie tak dużego zaplecza w Europie jest spowodowane myśleniem przez pryzmat własnego kraju, czy jest to myślenie biznesowe?


W Orlenie łączymy biznes z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu. Dzięki inwestycjom, które realizujemy, wzmacniamy naszą wartość, a jednocześnie skutecznie odpowiadamy na wyzwania związane z kryzysem energetycznym. Zielona transformacja dzieje się na naszych oczach, a my jesteśmy liderem tych zmian. Już za trzy lata będzie gotowa nasza pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku, która zapewni czystą energię elektryczną dla 1,5 miliona gospodarstw domowych. Równolegle inwestujemy w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Chcemy do końca tej dekady postawić pierwszy mały reaktor jądrowy, który w bezpieczny sposób będzie produkował tanią i czystą energię dla kolejnych 300-350 tysięcy gospodarstw domowych. Budujemy biogazownie i biometanownie, wspierając w ten sposób polskie rolnictwo. Nasze inwestycje napędzają całą polską gospodarkę i realnie wpływają na bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Dzięki temu, że jesteśmy dziś jednym, silnym koncernem multienergetycznym, łatwiej jest zapewnić stabilne ceny energii, w tym paliw w kraju. W tym roku przekażemy prawie 14 miliardów złotych na zamrożenie cen gazu dla 7 milionów polskich domów i 35 tysięcy podmiotów wrażliwych, czyli np. szpitali, szkół czy żłobków. W pełni realizujemy więc cele biznesowe, jednocześnie spełniając ważne zadania społeczne. To dla nas naturalne, że pomagamy Polakom.

Czytaj więcej