Polska liderem Trójmorza?
18 maja 2022
Europa potrzebuje nowego lidera, w sytuacji, gdy zawiodły Francja i Niemcy, które na przekór interesom Unii, robiły interesy z Rosją. Oznacza to kres przywództwa Paryża i Berlina i konieczność poszukiwania nowego lidera dla Europy. Taką rolę może odegrać Polska i prezydent Andrzej Duda - pisze dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji i ekspert Fundacji Trójmorze.
– Mamy od niedawna nowego kanclerza Niemiec. Podobnie z prezydentem Francji. Szukamy teraz w Europie lidera. Bo patrząc z amerykańskiej perspektywy, jeśli chcą zadzwonić do Europy, to do kogo zadzwonią? Potrzebujemy w Europie lidera. Zobaczymy, kto będzie liderem, bo musi być to ktoś z dużego państwa. Może to być też prezydent Polski. Zobaczymy – mówił niedawno Alar Karis, prezydent Estonii.
Prezydent Estonii wskazał, że Polska ma najlepsze relacje transatlantyckie w UE. Ponadto w największym stopniu zaangażowała się w pomoc Ukrainie. Nasz kraj odgrywa także wiodącą rolę w międzynarodowych siłach zbrojnych regionu np. dowodząc Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Hetmana Ostrogskiego. Kraje bałtyckie nie ufają już niemiecko-francuskiemu przywództwu.
Alar Klaris podkreślił, że nie wyobraża sobie innego scenariusza niż zwycięstwo Ukrainy przy wsparciu międzynarodowym. Nie wierzy też w rozwiazanie pokojowe, do którego namawiają prezydent Macron i kanclerz Scholz. Według prezydenta Estonii, wojna Putina to też wojna z Zachodem i Unią Europejską, a nie tylko z rządem w Kijowie. – Musimy wspierać Ukrainę tak, jak się da – powiedział. – To jest wojna Rosji przeciwko demokracji, przeciwko zachodniemu światu. To także nasza wojna – podkreślił.
To, że Polska jest europejskim liderem nie jest wyłącznie publicystyką. Świadczą o tym twarde liczby. Jeszcze przed wybuchem wojny nasz kraj był państwem pierwszego wyboru dla Ukraińców poszukujących pracy. Wyprzedziliśmy pod tym względem Niemcy. Polska przoduje także w pomocy dla Ukraińców, przyjęła pod swój dach najwięcej uchodźców wojennych.
Warszawa dostarczyła także najwięcej broni i pomocy humanitarnej spośród krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy także liderem obecnego wzrostu gospodarczego. W pierwszym, propandemicznym, kwartale tego roku, nasz PKB wzrósł aż o 8,1 proc. Unijna średnia to zaledwie 1,1 proc. Gospodarka Francji zwiększyła się w tym okresie o 1 proc., a Niemiec skurczyła się o 1 proc. To mówi w zasadzie wszystko o obecnej pozycji naszego kraju w UE (info: trimarium.pl)
Czytaj więcej
05 listopada 2024
WSCHODNIEGO KONGRESU MŁODYCH LIDERÓW
08 lipca 2024
25 czerwca 2024
25 czerwca 2024
11 czerwca 2024
04 czerwca 2024
28 maja 2024
16 maja 2024
10 maja 2024