Premierzy o kryzysie migracyjnym



W Budapeszcie spotkali się szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Czech, Węgier oraz Słowacji wyrazili solidarność z Polską, która od kilkunastu tygodni zmaga się z kryzysem migracyjnym.


Premier Węgier, Viktor Orban stwierdził, że Unia Europejska prowadzi błędną politykę, która umacnia presję migracyjną. Poparł działania Polski, które sprowadzają się do umacniania granicy Unii Europejskiej przed niekontrolowaną migracją. Orban stwierdził jednocześnie, że Unia Europejska powinna wspierać finansowo państwa najbardziej obciążone migracją.

Premier Słowacji Eduard Heger stwierdził: „że obrona integralności jest bardzo ważna”. Słowacki premier zaznaczył również, że UE powinna nadal wywierać nacisk na reżim w Mińsku w celu zatrzymania tego procederu. Rząd w Bratysławie wspiera wszystkie sankcje nałożone na Białoruś. Premier Czech Andrej Babiš zaznaczył, że: Czechy całkowicie wspierają Polskę. Prezydent Miloš Zeman zaproponował Andrzejowi Dudzie pomoc naszych policjantów i żołnierzy -dodał czeski polityk.

Kryzys migracyjny na polsko - białoruskiej granicy trwa od sierpnia. Został wywołany przez Białoruś i zorganizowany przerzut imigrantów i uchodźców do Unii Europejskiej, przez polsko-białoruską granicę.

2 września na wniosek Rady Ministrów, prezydent Andrzej Duda na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan wyjątkowy. Rozporządzeniem z 1 października 2021 prezydent RP przedłużył stan wyjątkowy na całym wprowadzonym obszarze na kolejne 60 dni. Obejmuje przygraniczny pas i 183 miejscowości; 115 z nich leży w województwie podlaskim, a 68 na Lubelszczyźnie.

Czytaj więcej