Szczyt Platformy Krymskiej



Na Ukrainie rozpoczyna się Szczyt Platformy Krymskiej. Pojawią się przedstawiciele 44 państw, w tym prezydent Polski - Andrzej Duda. Ukraina jeszcze nigdy nie organizowała międzynarodowego wydarzenia o takiej skali.

„Platforma Krymska” będzie działać na kilku poziomach. Pierwszy, to szczebel polityczny, do którego dołączą szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych (w tym ONZ i OBWE). Drugi to poziom ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony. Trzeci to poziom międzyparlamentarny – ukraińska Rada Najwyższa już stworzyła Komisję, która będzie koordynować współpracę w ramach Platformy, członkami której zostali m. in. politycy pochodzenia krymskotatarskiego. Czwarty to poziom ekspertów pozarządowych. Poza tym, inicjatywę poparła też Turcja, która zapowiedziała kontynuację współpracy z Ukrainą w dziedzinie obronności. Do udziału w inicjatywie została zaproszona też Federacja Rosyjska. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że strona rosyjska będzie gotowa wziąć udział w zainicjowanej przez Ukrainę Platformie wyłącznie w przypadku jeśli będą tam omawiane problemy półwyspu – wznowienie połączenia transportowego i dostaw wody.

W szczycie Platformy Krymskiej wezmą udział m.in. prezydenci Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, szefowie rządów Rumunii i Chorwacji, ministrowie spraw zagranicznych Austrii i Bułgarii oraz przedstawiciel czeskiego parlamentu.

Prezydent Polski Andrzej Duda weźmie udział nie tylko w szczycie Platformy Krymskiej, ale też w obchodach ukraińskiego dnia niepodległości. Spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że wizyty prezydenta Dudy (który odwiedzi też Mołdawię), „są przejawem poparcia dla integralności terytorialnej i dla aspiracji prozachodnich” obu krajów.

Czytaj więcej