Finlandia coraz bliżej NATO
10 stycznia 2022
Finlandia może zostać pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego już za rok. Katalizatorem procesu mogłaby stać się agresja Rosji na Ukrainę.
Noworoczne orędzie prezydenta Sauli Niinistö, spowodowało lawinę spekulacji o możliwości pełnej integracji Finlandii z NATO. „W naszych czasach nie ma już miejsca na strefy wpływów” – powiedział prezydent. „Interesem Finlandii jest zachowanie możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO, jeśli sami o tym zdecydujemy” – dodał.
Sprawę szeroko komentuje fińska prasa. Główne fińskie dzienniki „Helsingin Sanomat” czy „Ilta-Sanomat” są zgodne: ewentualne rosyjskie działania przeciwko Ukrainie przyspieszą proces integracji z sojuszem. W Finlandii od kilku lat trwa debata na ten temat. Formalnie o członkostwie zadecyduje parlament. Może stać się to już wiosną 2023 r. bowiem do władzy może dojść partia liberalno-konserwatywna (Koalicja Narodowa, KOK), będąca zapleczem politycznym urzędującego prezydenta. Jest to ugrupowanie, które otwarcie popiera przystąpienie do Paktu. Niemniej jedynie 1/4 Finów jest za zmianą statusu militarnego swojego kraju.
Przypuszczalna agresja Rosji na Ukrainę mogłaby doprowadzić do szybkiej ścieżki integracji z NATO. Oba kraje współpracują już z Sojuszem i byłaby to tylko techniczna formalność. Dla Finów jest to jednak niemałe wyzwanie. Jej granica z Rosją to ponad 1000 km. Oba państwa do tej pory miały poprawne relacje dwustronne, jednak od czasu rosyjskiej agresji na Krym w 2014 r. pełne członkostwo w NATO jawi się dla Finlandii jako coraz bardziej realna opcja.
NATO to nie jedyna ścieżka integracji Finlandii. Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.
Przypomniał, że Finlandia i Estonia rozwijają obecnie szereg projektów, w tym infrastrukturalnych - takich jak otwarty z początkiem bieżącego roku gazociąg Balticconnector, czy plany budowy tunelu kolejowego między Helsinkami i Tallinem, a także projekty w zakresie digitalizacji. Szef MSZ Estonii, która w br. jest gospodarzem szczytu Trójmorza (zaplanowanego na czerwiec w Tallinie), przyznał, że jego kraj chętnie widziałby konkretny udział Finlandii w inicjatywie, jak również wymianę informacji i pomysłów ze strony tego kraju. (źródło: trimarium.pl)
Czytaj więcej
05 listopada 2024
WSCHODNIEGO KONGRESU MŁODYCH LIDERÓW
08 lipca 2024
25 czerwca 2024
25 czerwca 2024
11 czerwca 2024
04 czerwca 2024
28 maja 2024
16 maja 2024
10 maja 2024