Finlandia coraz bliżej NATOFinlandia może zostać pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego już za rok. Katalizatorem procesu mogłaby stać się agresja Rosji na Ukrainę.


Noworoczne orędzie prezydenta Sauli Niinistö, spowodowało lawinę spekulacji o możliwości pełnej integracji Finlandii z NATO. „W naszych czasach nie ma już miejsca na strefy wpływów” – powiedział prezydent. „Interesem Finlandii jest zachowanie możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO, jeśli sami o tym zdecydujemy” – dodał.

Sprawę szeroko komentuje fińska prasa. Główne fińskie dzienniki „Helsingin Sanomat” czy „Ilta-Sanomat” są zgodne: ewentualne rosyjskie działania przeciwko Ukrainie przyspieszą proces integracji z sojuszem. W Finlandii od kilku lat trwa debata na ten temat. Formalnie o członkostwie zadecyduje parlament. Może stać się to już wiosną 2023 r. bowiem do władzy może dojść partia liberalno-konserwatywna (Koalicja Narodowa, KOK), będąca zapleczem politycznym urzędującego prezydenta. Jest to ugrupowanie, które otwarcie popiera przystąpienie do Paktu. Niemniej jedynie 1/4 Finów jest za zmianą statusu militarnego swojego kraju.

Przypuszczalna agresja Rosji na Ukrainę mogłaby doprowadzić do szybkiej ścieżki integracji z NATO. Oba kraje współpracują już z Sojuszem i byłaby to tylko techniczna formalność. Dla Finów jest to jednak niemałe wyzwanie. Jej granica z Rosją to ponad 1000 km. Oba państwa do tej pory miały poprawne relacje dwustronne, jednak od czasu rosyjskiej agresji na Krym w 2014 r. pełne członkostwo w NATO jawi się dla Finlandii jako coraz bardziej realna opcja.

NATO to nie jedyna ścieżka integracji Finlandii. Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.

Przypomniał, że Finlandia i Estonia rozwijają obecnie szereg projektów, w tym infrastrukturalnych - takich jak otwarty z początkiem bieżącego roku gazociąg Balticconnector, czy plany budowy tunelu kolejowego między Helsinkami i Tallinem, a także projekty w zakresie digitalizacji. Szef MSZ Estonii, która w br. jest gospodarzem szczytu Trójmorza (zaplanowanego na czerwiec w Tallinie), przyznał, że jego kraj chętnie widziałby konkretny udział Finlandii w inicjatywie, jak również wymianę informacji i pomysłów ze strony tego kraju. (źródło: trimarium.pl)

Czytaj więcejDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *