Obawy branży cyfrowej Trójmorza



Dziewięć organizacji tworzących koalicję CEE Digital Coalition, które reprezentują branżę cyfrową ośmiu państw naszej części Europy, wystosowało manifest. Dotyczy regulacji przygotowywanych przez Unię Europejską, związanych z usługami cyfrowymi i jednolitym rynkiem cyfrowym.


Wśród sygnatariuszy manifestu jest Związek Cyfrowa Polska oraz ośrodki z Rumunii (APDETIC), Czech (ASE i SPCR), Bułgarii (DNA), Litwy (INFOBALT), Węgier (IVSZ), Słowacji (SAPIE) i Słowenii (ICT). Wskazują, że w przygotowywanych regulacjach: Akcie o usługach cyfrowych (DSA) i Akcie o rynkach cyfrowych (DMA) należy pozostawić część rozwiązań z obecnie funkcjonującej Dyrektywy o handlu elektronicznym.

Związek Cyfrowa Polska wskazuje na „zasadę państwa pochodzenia” i „poszanowanie w unijnych regulacjach różnorodności usług cyfrowych”. Podkreślono wpływ, jaki nowe rozwiązania mogą mieć na wolność użytkowników przestrzeni cyfrowej, a także konkurencyjność na rynku cyfrowym małych i średnich przedsiębiorstw czy startupów.

„Należy dołożyć starań, by europejskie regulacje, takie jak DSA i DMA, gwarantowały środowisko prawne sprzyjające użytkownikom i konsumentom oraz przedsiębiorstwom i start-upom. Niestety, wadliwy proces projektowania przepisów może narazić nas na osiągnięcie odwrotnego efektu. Apelujemy o rozwagę” – czytamy w manifeście. - Europie potrzebna jest – bardziej niż kiedykolwiek – innowacyjna cyfrowa gospodarka, możliwość wykorzystywania potencjału startupów i scaleupów, co korzystnie wpłynie na gospodarkę i społeczeństwo Unii Europejskiej w dobie popandemicznej odbudowy. źródło: trimarium.pl

Czytaj więcej