Polska i Słowacja chcą Ukrainy w UEPrezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Zuzana Čaputová zapowiedzieli w Bratysławie, że odbędą serię wizyt w celu przekonania liderów Europy Zachodniej do przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.Idea, aby przyznać Ukrainie status państwa kandydującego do Unii Europejskiej jest ważna. Przyjąłem propozycję prezydent Zuzany Čaputovej, żeby podjąć swoistą misję lobbingu za Ukrainą wśród naszych koleżanek i kolegów w państwach UE, na Zachodzie Europy, zwłaszcza tam, gdzie są wątpliwości, czy Ukraina powinna szybko ten status dostać”, poinformował polski prezydent na konferencji prasowej w stolicy Słowacji. “My nie mamy żadnych wątpliwości, że powinna ten status dostać jak najszybciej”, podkreślił po rozmowach z Čaputovą.


Andrzej Duda podkreślał, że „w Polsce stosunek do wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie jest absolutnie jednoznaczny”.


Wszyscy wiedzą, że trzeba pomóc Ukraińcom, którzy uciekają, chroniąc się przed śmiercią, wojną i gwałtem. Nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba wspierać Ukrainę na wszystkie możliwe sposoby, dlatego wspieramy Ukrainę humanitarnie, również militarnie, by Ukraińcy mogli jak najskuteczniej bronić swojego kraju. Tym samym Ukraina broni także Europy, a przede wszystkim naszej części Europy przed imperialnymi działaniami dzisiejszej Rosji - przyznał prezydent RP.


Według danych ONZ Ukrainę od 24 lutego opuściło w sumie już ponad 5,89 mln osób. Biuro wysokiego komisarza ds. uchodźców prognozuje, że na terytorium UE będzie wkrótce znajdowało się nawet do 6,5 mln, a może nawet 7 mln uciekinierów z Ukrainy. (info: euractiv.pl)

Czytaj więcej