Trójmorze priorytetem CzechówPetr Fiala z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) będzie nowym premierem Czech. Miesiąc po wyborach misję stworzenia rządu powierzył Fiali prezydent Milos Zeman. Fiala już zapowiedział, że priorytetem czeskiego rządu, będzie rozwijanie współpracy z Trójmorzem.


Ważne dla koalicjantów będą relacje z USA i partnerstwo z Izraelem. Wśród priorytetów dyplomacji znalazły się też Unia Europejska oraz NATO. Czesi chcą być aktywnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego i wspierać unijne ambicje państw Bałkanów Zachodnich. Można się spodziewać, że będą to priorytety czeskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2022 roku.

Ważne dla koalicjantów będą relacje z USA i partnerstwo z Izraelem. Wśród priorytetów dyplomacji znalazły się też Unia Europejska oraz NATO. Czesi chcą być aktywnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego i wspierać unijne ambicje państw Bałkanów Zachodnich. Można się spodziewać, że będą to priorytety czeskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2022 roku. Forami współpracy międzynarodowej mają być również – wymienione w umowie koalicyjnej z nazwy – Grupa Wyszehradzka i Inicjatywa Trójmorza, co zwiastuje otwartość na współpracę regionalną. W świetle ostatnich wydarzeń na granicach polsko- i litewsko-białoruskiej należy zauważyć, że czeski rząd oczekuje od Brukseli skutecznej ochrony zewnętrznych granic UE. Pomóc w tym ma walka z przemytnikami ludzi, skuteczna polityka odsyłania imigrantów oraz rozwiązywanie problemów migracyjnych w państwach pochodzenia i tranzytu imigrantów.

W umowie wskazano, że nowy rząd zrewiduje relacje z Rosją i Chinami. Rosja została wymieniona jako wciąż najpoważniejsze zagrożenie dla NATO. To ważne, bo w ostatnim czasie Amerykanie podjęli próby reorientacji Sojuszu w kierunku Chin, na co nie chcą się godzić państwa wschodniej flanki. Korea Południowa, Japonia i Tajwan to państwa, z którymi nowy rząd chce zacieśniać relacje. (źródło: trimarium.pl)

Czytaj więcejDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *