Węgry przeciwne sankcjom na Rosję



„Przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską”, ostrzegł premier Węgier Viktor Orbán w liście skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Fragmenty tego pisma opublikował „Financial Times”.



Szef węgierskiego rządu już wcześniej wielokrotnie zapowiadał, że jego kraj „nie ugnie się pod presją” i nie poprze sankcji wobec Rosji, które zakładałyby rezygnację z zakupu rosyjskiego gazu i ropy.




Ani Węgry, ani cała Unia Europejska nie są gotowe do przyjęcia i realizacji posunięć proponowanych przez Komisję. Sankcje można przyjmować, jeśli we wszystkich państwach członkowskich spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki”, cytują media list Viktora Orbána, w którym stwierdza m.in., że szósty pakiet sankcji wykracza daleko poza unijny konsensus.



„KE nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji”, podkreślił szef węgierskiego rządu. Zwrócił przy tym uwagę, że przyjęcie proponowanych przez KE sankcji wymagałoby od jego państwa „poważnego ulepszenia alternatywnej infrastruktury dostaw i całkowitej reorganizacji mocy przerobowych rafinerii”.

A to – jak zauważył – wymaga czasu i inwestycji, których w jego ocenie nie sposób sfinansować na rynkowych zasadach. Premier Węgier podkreślił przy tym, że ceny energii już osiągają wartość najwyższą od 40 lat, a sankcje spowodowałyby ich dalszy wzrost, zwiększając obciążenie dla najbiedniejszych.



Agencja Reuters podała, powołując się na źródło unijne, że Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów. Ma to zostać zaproponowane przez KE w celu uniknięcia weta tych dwóch krajów wobec sankcji. – Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu – oświadczał jeszcze we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

(info:euractiv.pl, foto: theweek.)

Czytaj więcej



Rada Programowa Samorządowego Kongresu Trójmorza 2026



W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się posiedzenie Rady Programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza pod przewodnictwem Prezesa Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, prof. Małgorzaty Ganczar. Było to pierwsze spotkanie nowej Rady na 2026 rok skupiającej przedstawicieli różnych dziedzin nauki z kraju i zagranicy, którzy w swej pracy realizują ideę inicjatywy trójmorskiej.

Skład Rady znajduje się pod linkiem: Rada Programowa 2026

Członkowie Rady zaakceptowali założenia programowe VI edycji Kongresu i regulamin przyznawania nagrody „Międzynarodowy Sukces w obszarze Trójmorza”. Rada wyłoni laureatów w czterech obszarach: Firma międzynarodowa, Firma regionalna, Osoba, która przyczyniła się do rozwoju Inicjatywy Trójmorza oraz w nowej kategorii Bezpieczeństwo. Termin zgłoszenia kandydatów do nagród mija 20 kwietnia 2026 r. na adres: irst.lubelskie@gmail.com. Regulamin oraz formularz konkursowy do pobrania poniżej:

– regulamin

– formularz

Tegoroczny Kongres zostanie podzielony na pięć forów tematycznych: międzynarodowe, naukowe, gospodarcze, bezpieczeństwa i młodzieży. Jak zaznaczył p. Marcin Szewczak – Członek Zarządu Woj. Lubelskiego, kongres stał się swoistą marką, która pod patronatem nowo wybranego Prezydenta RP, w tym roku może wejść w nowy etap w podejściu do kwestii Trójmorza. Agenda wydarzenia obfituje w tematy ważne z punktu widzenia regionu, kraju oraz Europy Środkowej i Wschodniej i stanowić będzie aktywną platformę do wymiany najbardziej aktualnej wiedzy, jak również będzie miejscem nawiązywania kontaktów i wzajemnego poznawania dziedzictwa historycznego.

Zapraszamy do rejestrowania się na VI edycję wydarzenia, która odbędzie się w dniach 27-28 maja 2026 r. w Lublinie.

Czytaj więcej