Fundusz Trójmorza zachęca inwestorówFundusz Trójmorza daje możliwości dla inwestorów globalnych. To szansa do inwestycji w najszybciej rozwijającym się rynku w Europie jakim jest Trójmorze - mówią eksperci.


17 listopada, odbyła się w Wilnie (Litwa), konferencja poświęcona Funduszowi Trójmorza. Wydarzenie było zorganizowane przez Ministerstwo Finansów Republiki Litwy. W konferencji wzięli udział: przedstawiciele litewskich Ministerstw Finansów oraz Spraw Zagranicznych, jak również Banku Gospodarstwa Krajowego – inicjatora i założyciela Funduszu Trójmorza.

Prezes BGK - Beata Daszyńska-Muzyczka ocenia, że nadal istnieje wielka luka pomiędzy Europą Zachodnia a państwami Trójmorza. Przede wszystkim w takich sektorach jak infrastruktura w tym infrastruktura cyfrowa oraz energetyka. Państwa Trójmorza powinny wydawać 3 % swojego PKB, żeby uzyskać poziom zachodni w wymienionych wyżej sektorach.

Każdy wydany 1 % na inwestycje infrastrukturalne w krajach Trójmorza, może przynieść zyski od 2 do 2,5 % PKB w przyszłości - prognozują ekonomiści.

Ważnym elementem tych działań jest budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską i Państwami Bałtyckimi, które uniezależnią państwa takie jak Litwa od dostaw z Rosji. Do 2025 roku Litwa ma doprowadzić do przerzucenia swojej infrastruktury energetycznej z połączeń z dostawcami ze Wschodu do nowych sieci połączeń opierających się na partnerach z Zachodu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie Litwy ze Szwecją i Polską za pomocą połączeń elektroenergetycznych przez Morze Bałtyckie. (źródło: trimarium.pl)

Czytaj więcejDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *