Paszport covidowy ważny krócej?Komisja Europejska zarekomenduje krótszy 9-miesięczny termin ważności dla paszportów covidowych jeśli chodzi o odbywanie podróży. KE ma również zaproponować priorytetowe traktowanie zaszczepionych podróżnych – wynika z dokumentów, do których dotarła agencja Bloomberg.


Komisja Europejska ma zaproponować państwom członkowskim, aby wciąż przyjmowały wszystkich podróżnych zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi w Unii Europejskiej, a od 10. stycznia 2022 roku, aby państwa UE były otwarte również na tych podróżnych, którzy zaszczepili się innymi szczepionkami zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W tej chwili, ważność paszportu covidowego zależy od tego, na jakiej podstawie został on wydany. W przypadku osób zaszczepionych ważność tego dokumentu rozpoczyna się od 14 dnia po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki i trwa do 365 dnia od podania ostatniej dawki. Proponowane przez KE zmiany wprowadzają nowy termin ważności dla pierwszej serii szczepień. Termin ten ma być skrócony do 9 miesięcy, co ma na celu zwiększenie zainteresowania trzecią dawką szczepionek przeciw Covid-19.

Prof. Andrzej Orban, doradca premiera ds. Covid-19, zapowiedział już, że jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to w tych powiatach, gdzie jest dużo zakażeń, trzeba będzie wprowadzić znaczące ograniczenia. Prof. Horban zaznaczył, że ograniczenia mogą objąć nawet 20 proc. kraju (źródło: Bloomberg)

Czytaj więcejDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *