Polskie firmy najsilniejsze w Europie Środkowo-WschodniejPolska przewodzi w zestawieniu TOP 500 CEE , a polskie firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów r/r. - wynika z rankingu firmy Coface. Na podium znalazły się też Czechy i Węgry.


Coface to międzynarodowy ubezpieczyciel należności i najsilniejsza w regionie CEE grupa wywiadowni gospodarczych. Ranking TOP 500 CEE zyskał markę i uznanie biznesu i mediów, które chętnie prezentują to zestawienie. Także firmy znajdujące się na liście rankingowej doceniają wagę tego wyróżnienia, informując o tym środowisko biznesowe. Ranking TOP 500 CEE prezentuje czołowe firmy Europy Środkowo-Wschodniej, według obrotów osiągniętych w 2020 r


Według rankingu, 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju (161 przedsiębiorstw – 2 mniej niż w ubiegłym roku). "Chociaż pandemia miała wpływ na polskie firmy, wciąż są one największe w regionie – ze średnimi obrotami na poziomie 1,6 mld euro" - wskazano. Ich łączne przychody zmniejszyły się o 0,1 proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., a zyski netto spadły o 20,6 proc.


Polska jest krajem najbardziej zróżnicowanym w rankingu, jeśli chodzi o strukturę sektorową. "Żadna pojedyncza branża nie dominuje, chociaż przoduje sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, z którego pochodzi 16,8 proc. firm i który odpowiada za 21,6 proc obrotów polskich firm w zestawieniu" - wyjaśniono.

Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen - obroty firmy spadły o 23 proc., podczas gdy w roku poprzednim wzrosły o 1 proc. Czeska Skoda Auto zajęła drugie miejsce, a dzięki wzrostowi obrotów Jeronimo Martins wskoczył na trzeci stopień podium.

Czytaj więcejDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *